הדוד המקצועי

דוד נחושת

המאפיין הייחודי והבלעדי של מערכות הגיהוץ היוקרתיות ביותר מבית מיקליני הוא דוד הנחושת : מצינורות נחושת טבעית נחתכים גלילים ומכסים שמאוחר יותר יחוברו יחד ליצירת מיכל גלילי אטום. בין שלל תכונותיו הפיזיות והמכניות, נמנות מוליכות תרמית וחשמלית גבוהה ועמידות איתנה בפני שינויי טמפרטורה, התפתחות קורוזיה (תהליך כימי הרסני בחומר, המואץ בנוכחות מים) והצטברות אבנית. תכונות אלו מאפשרות התקנת גוף החימום מחוץ לדוד, ובכך נמנע כל מגע אפשרי שלו עם המים, ובהמשך היווצרות אבנית.

המוליכות החשמלית ומוליכות החום הגבוהה של הנחושת (המתכת היחידה לה מוליכות גבוהה מעט יותר היא כסף, ומחירה גבוה בהרבה), הופכות אותה ל"פשרה" הטובה ביותר בין תכונות טכנולוגיות וחיסכון כלכלי. מדובר בצריכת הספק של 850W בלבד בדודיי נחושת (חיסכון של כמעט שני שלישים מצריכת החשמל).
הנחושת היא יסוד כימי מתכתי, רכיב הנמצא בטבלה המחזורית בין ניקל, אבץ, כסף וזהב. זוהי מתכת אצילה למחצה, המצטיינת בפעילות כימית נמוכה ועמידה בפני השפעות האטמוספירה. חשיפה ממושכת לאוויר רטוב גורמת להיווצרות שיכבה ירקרקה של קרבונטים (פטינה) המגנה על המתכת, מה שהופך אותה כמעט "נצחית".

קיימים ממצאים המעידים על שימוש אנושי בנחושת לפני מעל 10,000 שנים, ולמעשה הנחושת היא מהמתכות הראשונות אשר שימשו את האדם להכנת כלים ואבזרי קישוט. היא מופיעה בטבע בעיקר כעפרה (תרכובת, בדרך כלל עם גפרית, כמחצב בתוך סלע) ובמקרים נדירים כמתכת טהורה. ידוע על גילוי עפרות נחושת ע"י האדם כבר בסביבות 3,000 לפנה"ס, וכך למעשה הנחושת היא בין המתכות הראשונות שחילץ האדם מן העפרות שלה. כיום משמשת הנחושת בעיקר בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה, בשל היותה מוליך חשמל בעל התנגדות נמוכה. יש לציין כי עלייה פתאומית בטמפרטורה אינה מהווה סכנה, כיוון שהנחושת נמסה בחום C ° 1083 בלבד. אין זה מפתיע, שכן חפצים נחושתיים רבים מהעת העתיקה ואף הפרהיסטורית נותרו כמעט ללא פגע עד עצם היום הזה. תכונות אלה הופכות את הנחושת לאחת המתכות השמישות ביותר בידי האנושות, בבית ובתעשייה.

זאת ועוד, הנחושת ניתנת למחזור ב- 100%. 40% מסך מוצרי הנחושת באיטליה מיוצרים כתוצאה ממחזור, ובניגוד לחומרים אחרים- לנחושת הממוחזרת אותם מאפיינים כימיים-פיסיים וטכנולוגיים של זו המקורית, ולפיכך שימוש ממושך בה אינו מפחית מערכה. בכך תורמת הנחושת גם לטיפול בעלייה המתמדת של פסולת מוצקה ותעשייתית, ומאפשרת חיסכון ניכר באנרגיה.

על דוד הנחושת

דוד אלומיניום

כחלק מתהליך הייצור, מיוצרים בתהליך יציקה שני חלקים נפרדים העשויים אלומיניום מותך, שמאוחר יותר יחוברו ליצירת מיכל אטום וחסון.
החלק התחתון של המיכל, הבא במגע עיקרי עם המים, מחוסן ומצופה באופן המונע היווצרות אבנית, בתהליך הנקרא אלגון או ציפוי אנודי : תהליך כימי שבמהלכו נוצרת שכבה דקה וקשיחה המגנה על האלומיניום מפני חמצון. תהליך זה מקנה למתכת עמידות גבוהה יותר בפני התפתחות קורוזיה (תהליך כימי הרסני בחומר, המואץ בנוכחות מים). או שחיקה מכנית, ומשנה את טיב פני השטח.
בנוסף, גוף החימום ממוקם מחוץ למיכל, ובאופן זה נמנע כל מגע אפשרי שלו עם המים. כתוצאה מכך, דוד האלומיניום של מגהצי מיקליני מאפשר ביצועים איכותיים יותר ועמידות הגבוהה באופן משמעותי בהשוואה לדגמים המסורתיים.
מדובר בצריכת הספק של 1250W בלבד בדודי אלומיניום (חיסכון של כמעט מחצית מצריכת החשמל).

האלומיניום הוא מתכת רקיעה וכסופה ולה ברק עמום הנוצר כתוצאה מהיווצרות שכבה דקה של אלומיניום חמצני – אלומינה, המופיעה מיד בחשיפה לאוויר. האלומינה קשה ביותר ובעלת יכולת בידוד חשמלי גבוהה ביותר, ואינה מתפוררת או מתקלפת מגוף האלומיניום (כמו צבע, למשל), ובכך מקנה לאלומיניום עמידות בפני התפתחות קורוזיה.

האלומיניום הוא היסוד השלישי בשכיחותו (כ-8%) בקרום כדור הארץ, אחרי חמצן וצורן, והשכיח ביותר בין המתכות. הוא מופק ברובו מהמינרל הטבעי בוקסיט, ומצטיין בחסינותו לחמצון, בעמידותו ובצפיפותו הנמוכה, המאפשרת ייצור מוצרים קלי משקל. בזכות מאפיינים אלו, השימוש באלומיניום עולה על זה של כל מתכת אחרת (פרט לברזל). הוא מיוצר בכמויות מסחריות כבר משנת 1900, וכיום מדובר בייצור שנתי של כ -31 מיליון טון.
לאלומיניום טהור חוזק מתיחה נמוך, אך בסגסוגות עם מתכות אחרות, כגון נחושת, אבץ, מגנזיום וצורן, מפגין האלומיניום תכונות מצוינות המתאימות לתפקידים רבים בתעשייה.
מחזור אלומיניום הפך לחלק חשוב בתעשיית ייצורו, בין היתר בשל חיסכון ניכר בצריכת האנרגיה (תהליך המחזור דורש רק 5% מן האנרגיה הנדרשת לתהליך הזיקוק).